wp_enqueue_scripts kullanımı ( WordPress 3.3 Sonny API )

wp_enqueue_scripts kullanımı ( WordPress 3.3 Sonny API )
5,168 Gösterim

Fatih Toprak Profilleri

Fatih Toprak Fatih Toprak'a
sosyal medya hesapları üzerinden
ulaşabilirsiniz. Kimdir ?

WordPress 3.3  Sonny Stable ile geliştiricilere de yönelik düzenlemelerin ve bu konuda incelemelerimizin olacağından bir önceki yazımda bahsetmiştim. Developers blog dan paylaşılan açıklamalar ile bu konuda aktif olan güncel gelişmeleri de sizler için yer yer tam metin yer yer kendi testlerim ile aktarmaya da çalışacağım.

- wp_print_styles yerine ön ve arka yüzde wp_enqueue_scripts kullnmak -

Hatırlayacak olursanız admin panel düzenlemelerinde ve Labs üyelerine yönelik hazırlamış olduğum plugin denemelerinde head fonksiyonuna hook için bazı stil tanımlamaları veya javascript çalıştırma fonksiyonları hazırlamıştık. Bunları print style fonksiyonunu kullanarak yapıyorduk. Artık WordPress 3.3 Sonny  ile artık tek tip olan stil ve script tanımlamarını her zamanki gibi ön yüzde kullandığımız wp_enqueue_scripts ile yapabileceğiz. Hem ön yüz hem de admin panel için.

- login , admin panel ve ön yüz için gerekli hook kullanımı -

Aslında her ne kadar tek tip olacağından bahsetsemde üç farklı indirgenmiş fonksiyonu kullanabilmeniz mümkün. Bunlar;

  1. wp_enqueue_scripts (ön yüz için)
  2. login_enqueue_scripts (üye girişi için)
  3. admin_enqueue_scripts (admin panel için)

- Eski eklenti ve temalardaki print_styles güncellemesi -

Javascript ve stil tanımlamaları eski mantık ile print_style ile kullanılmış ise eklenti ve temalarınızda bunu Wordpress 3.3 Sonny güncellemesi yaptıktan sonra, wp_enqueue_scripts ile değiştirirseniz, uyum sorunu ortadan kalkmış olacaktır. Ayrıca bir özellik daha var, db_prefix gibi değişkenlerin ön eklerini de tanımlayabilirsiniz. Örnek *_enqueue_scripts.

Sonraki yazılarda tab admin özelliklerinin api kullanımı hakkında da yazacağım. Tab menüler aslında yeni yapıda çok daha fazla öne çıkacak olan uygulamaların başında geliyor. Bunu sürekli olarak örneklendireceğiz yazılarımızda. Tablar için son olarak şunu diyebilirim ki artık sayfalarca ayar sekmeleri yapmak için fonksiyon yüküne lüzum kalmayacak.

İyi bloglar.

Ek 1: WordPress 3.3 Sonny Sürüm notları için burayı ziyaret edebilirsiniz.

  • AnonimFatih Toprak: Selamlar. Esasında bu sistemi kullanıyordum lakin yeni sunucu konfigurasyonu gereği sıkıştırılan javascriptlerin sayfaya dahil edilmesi sırası işin içine girince, disqus kullanımını yit...
  • AnonimMehmet Yaşar: Merhaba, Madem Disqus sistemini bu kadar övdünüz. Siz niye kullanmıyorsunuz. Yanlış anlamayın amacım sizi yargılamak değil ama usluer de siz de bu sistemi kullanmıyorsunuz. Bunun nedeni ne...
  • AnonimBerat: :) Çok teşekkür ederim Fatih. Kusura bakma çok güzel ve sade anlattığın halde acemiliğimden dolayı o kısmı kaçırdım. Öğreniyoruz sayende. Benim içinde çok iyi oldu toplam okunma ...
  • AnonimFatih Toprak: Selam dostum, aslında ben hiç bir şey yapmadım. Sadece az yukarıya aldım okunma sayıları kısmını ;) Burda yaptığın hata şu olmuş, Sen $okunma değişkeninini poo.js configure etti...
  • AnonimBerat: Animasyonda sıkıntı yok. "number: 198762765" şeklinde yazdığım zaman ordaki sayıya animasyonlu şekilde kolay bir şekilde ulaştım. Ama oraya toplam okunma sayısını yazdıramadım. O nede...

2 Yorum Bulunuyor

Fatih'in daha fazla yazı yazması için yorumlayın ;)

Yorum yazmadan önce, bir kaç detay:
1- Yorumlarınıza kod örnekleri eklemek istiyorsanız; <pre lang="php">Kodlarınızı buraya yazınız</pre> şeklinde girdilerinizi oluşturunuz.
2- Hiç bir web sitesi linkini çıkış olarak tanımlamadığımdan, boşu boşuna reklam kokan yorumlar yapıp zamanınızı çalmayınız.
3- Usulüne uygun eleştiri yapmanız mümkün ancak hakarete varan saçma yorumlar yapmadan efendiliğinizi koruduğunuz sürece her yorum yayınlanacaktır, bilmelisiniz.
4- Doğru posta adresi, ad soyad yazmanız gerekir ki yorumlqrı yorumlayan kişiye olan hitap şeklimiz saçma olmasın, şayet ulaşılası durumlarda mailleşebilmemiz gerekebilir.
5- Yorum ekleme esnasında, eklediğiniz mail adresinizi spam vb. gibi promosyon içerikli maillerle şişirip canınızı sıkmayacağımı, başkaları ile paylaşmayacağımı da CC yasaları gereği gizlilik ve kullanım sayfasında açıkladım, buradan inceleyebilirsiniz.

Konu başlıkları : Wordpress - Wordpress Kod Bankası